We are a leading Manufacturer of wooden badminton court flooring and teak wooden flooring from Indore, India.
₹ 261 / sq ft Get Latest Price
| Sport Type | Squash, Multipurpose, Badminton, Basketball, Volleyball, Indoor Stadium, Gym |
| Court Type | Indoor |
| Type of Rubber | EPDM Rubber |
| System Type | Fixed System |
| Top Wood Species | Teak |
| Plank Thickness | 21 mm |
| Finish | Matte |
| Subfloor Type | Pine Wood |
| Certification | EN 14904, DIN 18032, FIBA |
| Thickness | 20 mm |
| Flooring Type | Badminton |
| Brand | Jangir Drafts Private Limited |
| Color | Light Brown |
| Shape | Rectangular |
| Packaging Type | Bundle |
| Material | Wooden |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1250 sq ft
Specification of Wooden FlooringSupply and Installation of “JANGIR DRAFTS ” System Surface board IMPORTED TEAK WOOD SPORTS FLOORING finishing with 21mm thick, 55mm to 90mm wide and in random length in tongue and groove shape. The edges of the boards should have a finger lock groove and the bottom side with air pass groove. The under frame- made of pine wood runners of 70mmx45mm, treated with anti-termite solution and fixed on the bottom side with 10mm thick EPDM Rubber air cushioned pads, stappled through the two wings at 350mmx350mm. Installation - IPS subfloor treated with a vapour barrier to be placed on the leveled IPS sub floor before laying the under frame. the runners having air cushion pads to be placed on the vapour barrier in perfect level at 350mm to 400mm in 1 direction.The surface board is screwed to the runner through the tongue only and will lock the screwed tongue by the groove of adjoining board. ends of the boards will be locked by inserting the wooden fingers through the edge grooves and fixed with suitable adhesive. an expansion of 12 to 15 mm to be left open between the wooden flooring the surrounding tiled area / walls.
₹ 281 / sq ft Get Latest Price
| Wood Type | Solid Wood |
| Finish | Matte |
| Thickness | 18mm |
| Color | Dark Brown |
| Wood Flooring Type | Teak Wood |
| Plank Size | 70mm |
| Usage/Application | Indoor |
| Surface Pattern | Single Strip |
| Surface Finish | Matte |
| Application Area | Residential, Sports Floor, Hotel, Commercial |
| Installation Method | Tongue Groove |
| Moisture Resistance | Standard |
| Warranty | 5 Year |
| Usage Room | Gym, Dance Studio, Bedroom, Living Room |
| Brand | Jangir Drafts |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 281 / sq ft Get Latest Price
| Construction | Solid |
| Teak Type | African Teak |
| Plank Thickness | 20 mm |
| Color | Brown |
| Grade | Natural |
| Finish | Glossy |
| Surface Finish | PU Coated |
| Plank Width | 90 mm |
| Thickness | 10mm |
| Floor Type | Teak Wooden |
| Flooring Type | Teak Wooden Floor |
| Brand | Jangir Drafts |
| Installation Method | Nail Down, Glue Down, Screw Down |
| Shade | Light |
| Shape | Rectangular |
| Application Area | Bedroom, Hotel, Office, Living Room |
| Termite Resistance | Yes |
| Packaging Type | Roll |
| Wash Care | Dry clean |
| Usage/Application | Indoor |
Minimum order quantity: 1250 sq ft
Ashok Jangir (Director)
Jangir Drafts Private Limited
Plot No 153, Gram Kalaria Dhar Road
Indore - 452002, Madhya Pradesh, India