Manufacturer of a wide range of products which include indoor badminton court teak wood flooring and wooden sports flooring service.
₹ 261 / sq ft Get Latest Price
| Court Type | Indoor |
| Flooring Format | Wooden Planks |
| Floor Type | Mat |
| Installation Location | Indoor |
| Area Of Use | Indoor |
| Material | Wooden |
| Service Location | Pan India |
| Finish | Matte |
| Finishing | Matte |
| Thickness | 21mm |
| Warranty | 10 years |
| Certification | ISO Certified |
| Shock Absorption | 96 % |
| Grade | Premium Grade |
| Brand | Jangir Drafts |
| Shape | Rectangular |
| Color Type | Natural Finish |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 261 / sq ft Get Latest Price
| Material | Wooden |
| Sport Type | Badminton, Multipurpose |
| Flooring Format | T&G Flooring |
| System Type | Fixed System |
| Installation Location | Indoor |
| Top Wood Species | Teak |
| Thickness | 20 mm |
| Color | Dark Brown |
| Wood Flooring Type | Teak Wood |
| Finish | Matte |
| Usage/Application | Indoor |
| Plank Thickness | 21 mm |
| Subfloor Type | Pine Wood |
| Warranty | 8 years |
| Certification | FIBA |
| Surface Finish | Matte |
| Brand | Jangir Drafts Private Limited |
| Shock Absorption | Standard |
| Line Marking | Included |
| Wear Resistance | Chemical Resistant |
| Design | Air Cush Wooden Sports |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
Ashok Jangir (Director)
Jangir Drafts Private Limited
Plot No 153, Gram Kalaria Dhar Road
Indore - 452002, Madhya Pradesh, India