Pioneers in the industry, we offer epdm running track flooring, running track flooring, running track flooring service and athletics running track flooring from India.
₹ 251 / sq ft Get Latest Price
| System Type | Wet Pour |
| Court Type | Outdoor |
| Application Area | Park, Kids Play Area, School, Jogging Track |
| Material | Epdm |
| Color | Red |
| EPDM Color | Red |
| Finish | Matte |
| Base Layer | SBR Rubber |
| Installation Service | Yes |
| Usage/Application | Running |
| Brand | Jangir Drafts |
| Pattern Design | Custom Design |
| Service Location | Pan India |
| Warranty | 5 Year |
| Thickness | 15mm |
| Products Type | Epdm Running Track |
Minimum order quantity: 15000 sq ft
₹ 241 / sq ft Get Latest Price
| Floor Thickness | 13-15 mm |
| Court Type | Outdoor |
| Length | 400 m |
| Material | Epdm |
| Color | Red |
| Application Type | Running Track |
| Finish | Rubber Finish |
| Number of Layers | 14mm |
| Width | 1.22 m |
| Usage/Application | Running |
| Track Type | PU System |
| Brand | Jangir Drafts |
| Warranty | 5 years |
| Force Reduction | 60-75 % |
| Thickness | 15mm |
Minimum order quantity: 10000 sq ft
₹ 211 / Square Feet Get Latest Price
| Floor Thickness | 8-13 mm |
| Court Type | Outdoor |
| Length | 400 m |
| Material | Synthetic |
| Application Type | Running Track |
| Finish | Matte |
| Number of Layers | 13mm |
| Width | 1.22 m |
| Thickness | 13mm |
| Usage/Application | Running |
| Brand | Jangir Drafts |
| Track Type | Spray Coat |
| Warranty | 5 years |
| Force Reduction | 41 % |
Minimum order quantity: 2500 Square Feet
₹ 241 / sq ft Get Latest Price
| Floor Thickness | 13-15 mm |
| Court Type | Outdoor |
| Length | 400 m |
| Material | Epdm |
| Color | Red |
| Application Type | Running Track |
| Finish | Matte |
| Number of Layers | 13mm |
| Width | 1.22 m |
| Brand | Jangir Drafts |
| Track Type | Spray Coat |
| Warranty | 5 years |
| Force Reduction | 41 % |
| Thickness | 14mm |
Minimum order quantity: 10000 sq ft
Ashok Jangir (Director)
Jangir Drafts Private Limited
Plot No 153, Gram Kalaria Dhar Road
Indore - 452002, Madhya Pradesh, India