Providing you the best range of futsal court flooring, pu sports flooring service, volleyball court flooring, synthetic basketball court and synthetic sports flooring with effective & timely delivery.
₹ 351 / sq ft Get Latest Price
| Sport Type | Multipurpose |
| Court Type | Outdoor |
| Floor Type | Grass |
| Installation Location | Outdoor |
| Area of Use | Indoor & Outdoor |
| Material | Acrylic |
| Color | Green |
| Flooring Format | Artificial Turf Grass |
| Installation Type | Roll |
| Finish | Artificial Grass |
| Thickness | 15mm |
| Warranty | 3-5 years |
| Density | 800 kg/m3 |
| Durability | 5-10 years |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Jangir Drafts Private Limited |
| Used | Turf |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 281 / sq ft Get Latest Price
| Service Type | New Installation |
| Court Type | Indoor |
| Usage/Application | Sports |
| Area of Use | Outdoor |
| Material | Polypropylene |
| Floor Type | Synthetic |
| Thickness | 10 mm |
| Installation Type | Interlocking |
| Finish | Glossy |
| Service Duration | 7-15 days |
| Brand | Jangir Drafts |
| Drying Time | 24 hours |
| Warranty | 3-5 years |
| Application Method | Spray |
| Density | 800 kg/m3 |
| Durability | 5-6 years |
| Shelf Life | 5 years |
| Floor Thickness | 10mm |
| Layer | 08mm SBR & 02mm PU |
Minimum order quantity: 1500 sq ft
₹ 131 / sq ft Get Latest Price
| Flooring Type | Acrylic |
| Flooring Material | Rubber |
| Court Type | Indoor Outdoor |
| Application Area | School, College, Academy, Resort, Housing Society, Stadium, Sports Club |
| Court Level | Tournament |
| Base Type | Concrete |
| Floor Thickness | 4 mm |
| Warranty | 3 Year |
| Line Marking | Multi Sport |
| Quality | Premium |
Minimum order quantity: 2000 sq ft
₹ 81 / sq ft Get Latest Price
| Surface Type | Acrylic |
| Court Type | Acrylic |
| Installation Location | Outdoor |
| Area Of Use | Outdoor |
| Brand | JD |
| Thickness | 2-4 mm |
| Floor Thickness | 2-4 mm |
| Length | 94 feet |
| Warranty | 3 years |
| Density | 800 kg/m3 |
| Material | Synthetic |
| Sport Type | Basketball |
₹ 71 / sq ft Get Latest Price
| Court Type | Multipurpose |
| Sport Type | Multipurpose |
| Area of Use | Indoor & Outdoor |
| Installation Location | Outdoor |
| Material | Acrylic |
| Number Of Layers | 8 layer |
| Installation Type | Glue-Down |
| Finish | Glossy |
| Flooring Format | Acrylic |
| Brand | Jangir Drafts |
| Thickness | 4 mm |
| Color | Blue And Yellow |
| Warranty | 3-5 years |
| Density | 1000 kg/m3 |
| Durability | 5-10 years |
| Floor Type | Synthetic |
| Floor Thickness | 6mm |
| Layers | 8 Layers |
Minimum order quantity: 10000 sq ft
Ashok Jangir (Director)
Jangir Drafts Private Limited
Plot No 153, Gram Kalaria Dhar Road
Indore - 452002, Madhya Pradesh, India