Leading Manufacturer of indoor badminton court flooring, maple wooden flooring, wooden sports flooring and wooden squash court flooring from Indore.
₹ 261 / sq ft Get Latest Price
| Flooring Format | Wooden Planks |
| Floor Type | Teak Wood |
| Installation Location | Indoor |
| Area Of Use | Indoor |
| Material | Wooden |
| Wood Flooring Type | Teak Wood |
| Color | Brown |
| Finish | Matte |
| Finishing | Matte |
| Usage/Application | Indoor |
| Surface Finish | Glossy, Matte |
| Warranty | 10 years |
| Certification | ISO Certified |
| Shock Absorption | 96 % |
| Grade | Premium Grade |
| Thickness | 21mm |
| Brand | Jangir Drafts |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 331 / Square Feet Get Latest Price
| Construction | Solid |
| Maple Type | Hard Maple |
| Plank Thickness | 20 mm |
| Color | Natural |
| Wood Flooring Type | Maple |
| Grade | Prime |
| Usage/Application | Indoor |
| Surface Finish | Matte |
| Plank Width | 70 mm |
| Thickness | 21mm |
| Brand | Jangir Drafts |
| Installation Method | Nail Down |
| Shade | Natural |
| Application Area | Hotel, Sports Hall |
| Moisture Resistance | Standard |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 261 / sq ft Get Latest Price
| Sport Type | Basketball, Multipurpose, Indoor Stadium, Badminton |
| System Type | Fixed System |
| Top Wood Species | Teak |
| Material | Wooden |
| Plank Thickness | 21 mm |
| Subfloor Type | Pine Wood |
| Certification | BWF, DIN 18032, EN 14904 |
| Type of Squash Flooring | Hardwood Squash Flooring |
| Surface Finish | Matte, Glossy |
| Brand | Jangir Drafts |
| Shock Absorption | Standard |
| Line Marking | Included |
| Usage Level | Tournament |
| Thickness | 21mm |
| Usage/Application | Sports Flooring |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 331 / Square Feet Get Latest Price
| Court Type | Singles Court |
| Surface Material | Wooden |
| Sport Type | Squash |
| System Type | Fixed System |
| Wall System | Plaster Wall |
| Application Area | School, Hotel, Corporate, Club, Academy, College, Stadium |
| Flooring Type | Maple Wood |
| Top Wood Species | Maple |
| Court Level | WSF Compliant |
| Usage Level | All |
| Plank Thickness | 21 mm |
| Floor Thickness | 21 mm |
| Subfloor Type | Pine Wood |
| Front Wall Finish | Plaster Finish |
| Base Construction | Sleepers System |
| Certification | FIBA |
| Marking Standard | WSF Standard |
| Type of Squash Flooring | Hardwood Squash Flooring |
| Glass Thickness | 12 mm |
| Shock Absorption | Standard |
| Front Wall Height | 4.57 m |
| Line Marking | Included |
| Accessories Scope | Back Glass, Out Line, Door |
| Project Location | Pan India |
| Surface Finish | Matte |
| Usage/Application | Indoor |
| Brand | Jangir Drafts |
| Material | Wooden |
| Thickness | 21mm |
Minimum order quantity: 672 Square Feet
Ashok Jangir (Director)
Jangir Drafts Private Limited
Plot No 153, Gram Kalaria Dhar Road
Indore - 452002, Madhya Pradesh, India