We are a leading Manufacturer of badminton court wooden flooring, badminton court teak wood flooring, badminton wooden flooring services and yonex ac364 badminton court pvc vinyl flooring from Indore, India.
₹ 261 / Square Feet Get Latest Price
| Flooring Format | Wooden Planks |
| Material | Wooden |
| Floor Type | Teak Wood |
| Installation Location | Indoor |
| Area Of Use | Indoor |
| Wood Flooring Type | Teak Wood |
| Finish | Matte |
| Usage/Application | Indoor |
| Finishing | Matte |
| Surface Finish | Matte |
| Warranty | 10 years |
| Thickness | 21mm |
| Flooring Material | Maple Hardwood |
| Type of Squash Flooring | Hardwood Squash Flooring |
| Floor Thickness | 21mm |
| Color | Light Brown |
| Brand | Jangir Drafts |
| Certification | ISO Certified |
| Shock Absorption | 96 % |
| Grade | Premium Grade |
Minimum order quantity: 1250 Square Feet
Specification of Wooden FlooringSupply and Installation of “JANGIR DRAFTS ” System Surface board IMPORTED TEAK WOOD SPORTS FLOORING finishing with 21mm thick, 55mm to 90mm wide and in random length in tongue and groove shape. The edges of the boards should have a finger lock groove and the bottom side with air pass groove. The under frame- made of pine wood runners of 70mmx45mm, treated with anti-termite solution and fixed on the bottom side with 10mm thick EPDM Rubber air cushioned pads, stappled through the two wings at 350mmx350mm. Installation - IPS subfloor treated with a vapour barrier to be placed on the leveled IPS sub floor before laying the under frame. the runners having air cushion pads to be placed on the vapour barrier in perfect level at 350mm to 400mm in 1 direction.The surface board is screwed to the runner through the tongue only and will lock the screwed tongue by the groove of adjoining board. ends of the boards will be locked by inserting the wooden fingers through the edge grooves and fixed with suitable adhesive. an expansion of 12 to 15 mm to be left open between the wooden flooring the surrounding tiled area / walls.
₹ 261 / Square Feet Get Latest Price
| Sport Type | Badminton |
| Sports Flooring Type | Multi Sport Court |
| Court Type | Indoor |
| System Type | Fixed System |
| Top Wood Species | Teak |
| Plank Thickness | 21 mm |
| Finish | Glossy |
| Subfloor Type | Pine Wood |
| Certification | EN 14904, DIN 18032 |
| Brand | Jangir Drafts |
| Material | Wooden |
| Thickness | 21mm |
Minimum order quantity: 1250 Square Feet
₹ 261 / sq ft Get Latest Price
| Sport Type | Basketball, Badminton, Indoor Stadium |
| Material | Wooden |
| Flooring Format | Wooden |
| System Type | Fixed System |
| Floor Type | Wooden |
| Installation Location | Indoor |
| Top Wood Species | Teak |
| Area Of Use | Indoor |
| Plank Thickness | 21 mm |
| Finishing | Matte |
| Subfloor Type | Pine Wood |
| Finish | Matte |
| Thickness | 21mm |
| Warranty | 5 years |
| Floor Thickness | 21 mm |
| Court Type | Indoor |
| Certification | ISO Certified |
| Shock Absorption | 96 % |
| Grade | Premium Grade |
| Quality | Premium |
₹ 331000 / Set Get Latest Price
| Material | PVC |
| Flooring Format | Mat |
| Floor Type | Rolls |
| Installation Location | Indoor |
| Area Of Use | Indoor |
| Finish | Textured |
| Finishing | Matte |
| Thickness | 5 mm |
| Warranty | 5 years |
| Certification | BWF Approved |
| Brand | Yonex |
| Shock Absorption | 96 % |
| Grade | A Grade |
Minimum order quantity: 1165 Set
Ashok Jangir (Director)
Jangir Drafts Private Limited
Plot No 153, Gram Kalaria Dhar Road
Indore - 452002, Madhya Pradesh, India