Providing you the best range of synthetic basketball court flooring, outdoor synthetic flooring, basketball court flooring and basketball wooden flooring services with effective & timely delivery.
₹ 61 / sq ft Get Latest Price
| Surface Type | Acrylic |
| Court Type | Outdoor |
| Installation Location | Outdoor |
| Area Of Use | Outdoor |
| Brand | Jangir Drafts |
| Floor Thickness | 2-4 mm |
| Length | 94 feet |
| Warranty | 3 years |
| Thickness | 4mm |
| Material | Acrylic |
| Usage/Application | Sports Flooring |
| Type Of Sports Flooring | Basketball Flooring |
| Width | 50 feet |
| Sport Type | Basketball |
| Finish | Glossy |
| Color Type | Multi-Color |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
We are engaged in offering a wide range of 4mm Basketball Court Flooring to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 71 / sq ft Get Latest Price
| Court Type | Multipurpose |
| Flooring Material | Acrylic |
| Sport Type | Basketball |
| Floor Type | Synthetic |
| Material | Synthetic |
| Area of Use | Indoor & Outdoor |
| Installation Location | Outdoor |
| Installation Type | Chemical |
| Number Of Layers | 8 layer |
| Type Of Synthetic Flooring | Outdoor Synthetic Flooring |
| Floor Thickness | 2-3 mm |
| Brand | Jangir Drafts |
| Thickness | 2mm to 3mm |
| Usage/Application | Sports Flooring |
| Type Of Sports Flooring | Basketball Flooring |
| Warranty | 3-5 years |
| Density | 1200 kg/m3 |
| Durability | 5-10 years |
| Color | Blue |
| Finish | Coloured |
Minimum order quantity: 6500 sq ft
We are engaged in offering a wide range of 6mm Basketball Court Flooring to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 241 / sq ft Get Latest Price
| Floor type | PU sports |
| Usage | Indoor+Outdoor |
| Thickness | 03mm |
| Material | Synthetic |
| Shock absorption | 35 to 40 pct |
| Finish | Coloured |
| Line marking | Included |
| Court size | Customized size |
| Usage/Application | Sports Flooring |
| Type Of Sports Flooring | Basketball Flooring |
| Brand | Jangir Drafts |
| Top finish | Textured |
| Sub floor | Concrete, Asphalt |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 331 / sq ft Get Latest Price
| Floor type | Wooden |
| Sport Type | Basketball |
| Usage | Indoor |
| System Type | Fixed System |
| Top Wood Species | Maple |
| Thickness | 20 mm |
| Material | Wooden |
| Plank Thickness | 21 mm |
| Subfloor Type | Pine Wood |
| Court size | 94x50 ft |
| Certification | EN 14904, DIN 18032, FIBA |
| Type Of Sports Flooring | Basketball |
| Color | Light Brown |
| Brand | Jangir Drafts |
| Surface Finish | Matte |
| Top finish | Matte |
| Shock Absorption | Standard |
| Sub floor | Wood |
| Line Marking | Included |
| Usage Level | Tournament |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 331 / sq ft Get Latest Price
| Service Scope | Supply And Install |
| Flooring Type | Sports Wood |
| Project Type | Residential, Industrial, Commercial |
| Thickness | 20 mm |
| Material | Wooden |
| Service Mode | On Site |
| Min Area | Above 500 sq ft |
| Service Location | Pan India |
| Flooring Material | Maple Hardwood |
| Usage/Application | Standard asphalt is the most common outdoor basketball court surface |
| Type Of Sports Flooring | Basketball Wooden Flooring |
| Brand | Jangir Drafts |
| Material Provided | By Service Provider |
| Warranty On Work | 2 Year |
| Fixing Technique | Four Side T&G Locking System |
| Shape | Rectangular |
| colour | Natural |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
Ashok Jangir (Director)
Jangir Drafts Private Limited
Plot No 153, Gram Kalaria Dhar Road
Indore - 452002, Madhya Pradesh, India