| Construction | Solid |
| Wood Type | Solid Maple |
| Maple Type | Hard Maple |
| Thickness | 20 mm |
| Plank Thickness | 20 mm |
| Grade | Prime |
| Plank Width | 70 mm |
| Usage Area | Sports Hall, Indoor |
| Installation Method | Click Lock |
| Shade | Light |
| Application Area | Sports Hall |
| Moisture Resistance | Standard |
| Country of Origin | Made in India |
| surface finish | matte |
| Brand | Jangir Drafts |
| color | Natural Finish |
| wood floor type | Canadian Maple |
Minimum order quantity: 1250 sq ft
Supply and Installation of “JANGIR DRAFTS ” System Surface board IMPORTED MAPLE WOOD SPORTS FLOORING finishing with 21mm thick, 55mm to 90mm wide and in 230mm to 1800mm length in tongue and groove shape. The edges of the boards should have a finger lock groove and the bottom side with air pass groove.
The under frame- made of pine wood runners of 70mmx45mm, treated with anti-termite solution and fixed on the bottom side with 10mm thick Rubber air cushioned pads, stappled through the two wings at 305mm × 305mm. Installation - IPS subfloor treatedwith a vapour barrier to be placed on the leveled IPS sub floor before laying the under frame. the runners having air cushion pads to be placed on the vapour barrier inperfect level in 1 direction. The surface board is screwed to the runner through the tongue only and will lock thescrewed tongue by the groove of adjoining board. ends of the boards will be locked by inserting the wooden fingers through the edge grooves and fixed with suitableadhesive. an expansion of 12 to 15 mm to be left open between the wooden flooring the surrounding tiled area /walls.