Pioneers in the industry, we offer squash court maple wooden flooring and squash court air crush wooden flooring from India.
₹ 331 / sq ft Get Latest Price
| Flooring Type | Maple Wood |
| Court Type | Indoor |
| Application Area | School, College, Hotel, Corporate, Academy, Club, Stadium |
| Wood Flooring Type | Maple |
| Court Level | Club |
| Usage/Application | Indoor |
| Floor Thickness | 21 mm |
| Surface Finish | Matte |
| Base Construction | Sleepers System |
| Thickness | 21mm |
| Type of Squash Flooring | Hardwood Squash Flooring |
| Brand | Jangir Drafts |
| Standard Followed | WSF |
| Court Size | Singles Court |
| Warranty | 7 Year |
Minimum order quantity: 672 sq ft
SQUASH COURT FLOORING SYSTEM Court Size,:- 32 Feet × 21 Feet = 672SQF. Wood:- Maple Wood Grade:- AB Thickness:- 21mm Width:- 55mm to 90mm Length:- Random Treated Pine Runner:- 70x45mm EPDM Rubber Button:- 19mm Water Based PU Polishing Black Polyethylene 0.2mm Warranty 10 Year's for Wooden Flooring.
₹ 331 / sq ft Get Latest Price
| Flooring Type | Maple Wood |
| Court Type | Glass Back |
| Application Area | All |
| Court Level | Tournament |
| Floor Thickness | 21 mm |
| Base Construction | Sleepers System |
| Standard Followed | WSF |
| Court Size | Singles Court |
| Warranty | 7 Year |
Ashok Jangir (Director)
Jangir Drafts Private Limited
Plot No 153, Gram Kalaria Dhar Road
Indore - 452002, Madhya Pradesh, India