Pioneers in the industry, we offer 20mm solid wooden floor, solid wooden floor in india and solid wooden flooring service from India.
₹ 371 / Square Feet Get Latest Price
| Wood Species | Teak |
| Plank Thickness | 18 mm |
| Thickness | 20 mm |
| Grade | A Grade |
| Color | Dark Brown |
| Wood Flooring Type | Solid Wooden |
| Plank Width | 90 mm |
| Usage/Application | Indoor |
| Surface Finish | Glossy |
| Installation Method | Screw Down, Glue Down |
| Material | Wooden |
| Edge Profile | V Groove |
| Shade | Light |
| Application Area | Hotel, Bedroom, Living Room, Office |
| Moisture Resistance | Standard |
| Static Indentation | You could be moving in and inheriting all of their floor dents. |
| Brand | Jangir Drafts |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 491 / sq ft Get Latest Price
| Wood Type | Solid Wood |
| Finish | Matte |
| Thickness | 24mm |
| Color | Brown |
| Wood Flooring Type | Solid Wooden |
| Plank Size | 70mm |
| Usage/Application | Indoor |
| Surface Pattern | Single Strip |
| Surface Finish | Glossy |
| Application Area | Residential, Hotel, Office |
| Brand | Jangir Drafts |
| Material | Wooden |
| Installation Method | Tongue Groove |
| Moisture Resistance | Standard |
| Warranty | 5 Year |
| Usage Room | Bedroom, Gym, Dance Studio, Living Room |
| Stain Resistance | Solid wood flooring is generally stain resistant, but can be affected by harsh liquids like ink and |
| Static Indentation | can happen when something heavy is dropped on it, or when there is low-speed impact perpendicular to |
Minimum order quantity: 1500 sq ft
₹ 291 / sq ft Get Latest Price
| Service Scope | Supply And Install |
| Flooring Type | Solid Wood |
| Project Type | Residential |
| Color | Dark Brown |
| Wood Flooring Type | Solid Wooden |
| Service Mode | On Site |
| Usage/Application | Indoor |
| Min Area | Above 500 sq ft |
| Surface Finish | Glossy |
| Service Location | Pan India |
| Thickness | 14mm |
| Brand | Jangir Drafts |
| Material Provided | By Service Provider |
| Warranty On Work | 2 Year |
Minimum order quantity: 150 sq ft
Ashok Jangir (Director)
Jangir Drafts Private Limited
Plot No 153, Gram Kalaria Dhar Road
Indore - 452002, Madhya Pradesh, India