Manufacturer of a wide range of products which include wooden badminton teak wood flooring.
₹ 251 / Square Feet Get Latest Price
| Sport Type | Multipurpose, Volleyball, Squash, Gym, Indoor Stadium, Badminton, Basketball |
| Court Type | Indoor |
| System Type | Fixed System |
| Floor Type | Wooden |
| Installation Location | Indoor |
| Area of Use | Indoor |
| Top Wood Species | Teak |
| Material | Wooden |
| Flooring Format | Interlocking |
| Plank Thickness | 21 mm |
| Finish | Matte |
| Installation Type | Interlocking |
| Subfloor Type | Pine Wood |
| Certification | EN 14904, DIN 18032 |
| Brand | JD |
| Warranty | 5-10 years |
| Density | 800 kg/m3 |
| Durability | 15-20 years |
| Thickness | 21mm Teak Wood |
| Sports Flooring Type | Air Cush Wooden Flooring |
| Used | brown teak wood provides a smooth surface that offers good traction and reduces the risk of injuries |
| Color Type | Light Brown |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
Ashok Jangir (Director)
Jangir Drafts Private Limited
Plot No 153, Gram Kalaria Dhar Road
Indore - 452002, Madhya Pradesh, India